WordPress šablony jsou nedílnou součástí každého webu na redakčním systému WordPress. Ať už se jedná o programovanou šablonu od kodéra dělanou přesně na míru projektu, nebo zakoupenou šablonu na on-line tržišti jako je ThemeForest, vždy bude potřeba nějakou vybrat. Jen ve výjimečných případech se šablony nepoužívají. Tím se ale dnes zabývat nebudeme.

Náhledový obrázek příspěvku Jak vybrat a nainstalovat WordPress šablony

WordPress šablony jsou k dispozici v obrovském množství a vyznat se v nich není snadné. Naštěstí nám může pomoci snadná pomůcka v podobě dvou kategorií – placené a neplacené. Kritérií, podle kterých bychom mohli vybírat je samozřejmě mnohem víc, ale tohle jednoduché rozdělení nám může usnadnit výběr hned na začátku. Dřív ale, než se podíváme podrobně ji na všechny možnosti, řekněme si o šablonách trochu víc obecněji.

Tip na čtení: chcete se naučit, jak správně vybrat WordPress plugin pro váš projekt tak, aby nezatížil rychlost načítání a splňoval kritéria pro správný výběr pluginu? Přečtěte si příspěvek s názvem Jak vybrat a nainstalovat WordPress pluginy.

K čemu šablony slouží?

WordPress šablony měly v původním záměru určit pouze rozvržení layoutu a rozvržení grafických prvků na jednotlivých stránkách. Postupem času se však stalo trendem, že do šablon byly integrovány funkce, které bylo nutné řešit shortcody nebo instalací pluginů. Příkladem takové funkce je např. odhad času na čtení u blogových článků nebo integrace e-mailingových formulářů/služeb přímo do šablony za účelem „většího pohodlí“ uživatelů.

Tento jev se často vyskytuje u tzv. univerzálních šablon, které se snaží uživatelům nabídnout vše, co by mohli potřebovat. Nutno ale dodat, že čím více funkcí šablona obsahuje, tím větší je pravděpodobnost, že bude její kód nabubřelý a šablona se bude pomalu načítat při návštěvě uživatele webu.

Podle jakých parametrů WordPress šablonu vybrat?

Již v úvodu příspěvku jsem zmínil dva důležité parametry, podle kterých lze šablonu vybrat – placené vs. zdarma. Těch parametrů je ale mnohem víc, tak se pojďme společně na první čtyři důležité parametry podrobněji podívat.

Kvalita kódu

Prvním parametrem je kvalita kódu šablony. Tu většina laiků nepozná, proto je důležité již při plánování webu mít k dispozici zkušeného projektového manažera nebo administrátora webu, který dokáže reálně zhodnotit, jestli je vybraná šablona vhodná a nebude mít negativní vliv na načítání hotového webu.

Rychlost načítání má vliv nejen na hodnocení webu z pohledu vyhledávačů, ale také na uživatelský zážitek. Jednoduše řečeno, pokud se zákazníkovi stránka produktu nenačte dostatečně rychle, odejde k vaší konkurenci. To samé platí o příspěvcích na blogu nebo kontaktní stránce.

Aktualizace

Druhým parametrem pro výběr správné šablony jsou aktualizace, a to hned ze dvou důvodů. Prvně musí být šablona bezpečná. To znamená, že v kódu nebudou bezpečnostní chyby. A pokud ano, autoři šablony je dokáží opravit a šablonu aktualizovat.

Druhý důvod jsou nové funkce, případně opravy těch, které mohou s použitím některých pluginů způsobovat kolizi kódu a na webu způsobovat nestandardní chování.

Responzivita

Třetím faktorem je responzivita šablony. Návštěvnost webů z mobilních zařízení je podle posledních statistik něco kolem 60% návštěv. A to je rozhodně pádný důvod k tomu, aby šablona, kterou si vyberete, byla responzivní a automaticky se přizpůsobovala zařízením uživatelů webu. Existují sice pluginy, které mohou automaticky obsah převádět na responzivní, ale je to zbytečné a nepraktické řešení.

Pokud i přesto chcete vybrat šablonu, která těmito funkcemi nedisponuje, zvažte kontakt s programátorem, který by responzivitu vyladil dle potřeb. Responzivita totiž není něco navíc, ale standard.

Hodnocení uživatelů

Čtvrtým faktorem jsou hodnocení uživatelů. Na webech daných šablon vždy najdete různé testimonialy a příklady použití šablony, ale u těch bych vyl velmi opatrný. Vždy je lepší podívat se na nezávislé hodnocení webů, které se probpematice věnují.

U šablon zdarma můžete najít hodnocení kvality od uživatelů také na wordpress.org. V případě placených šablon např. na on-line tržišti themeforest.com. Pročtěte si také diskuzi s podporou, která může napovědět, jak autoři řeší technické problémy nebo požadavky na nové funkce od svých klientů.

Placené vs. zdarma

Rozpočet je nedílnou součástí každého projektu a he zapotřebí jej dodržet. Proto je důležité si promyslet i cenu, kterou chcete zaplatit za vybranou šablonu. Podotýkám, že zaplacená cena se nemusí týkat pouze financí, ale i času, který věnujete kódovým úpravám nebo nastavením šablony. Proto platí, že co je zdarma, nemusí být efektivní a spolehlivé.

Výhodou WordPress šablon, které jsou zdarma, je úspora pro váš napjatý rozpočet. Šablonu si většinou můžete nainstalovat z prostředí administrace webu a jejich nastavení je většinou jednoduché. Nevýhodou jsou pak omezené funkce podmíněné placením nebo nutnost najmout si placeného programátora, který vytvoří funkce na míru (může být mnohem dražší a neefektivní do budoucna).

Naproti tomu stojí WordPress šablony placené, s pravidelným vývojem a aktualizacemi, ale cena může být rozložena do ročních poplatků v různých výších (začínajících na 40 $ a víc). A fakt, že je šablona placená ještě neznamená, že je kvalitní a vhodná pro váš projekt.

Kde hledat WordPress šablony?

Jak již bylo zmíněno u hodnocení šablon uživatelů, existují dvě největší místa, kde lze najít kvalitně napsané a rychlé šablony, ale taky nekvalitní a robustní šablony, spojené s mnoha pluginy, které na webu nepotřebujete.

ThemeForest (Envato Market)

Na on-line tržišti ThemeForest najdete mnoho šablon, rozdělených do kategorií podle jejich použití. Najdete zde WordPress šablony použitelné pro e-shopy, blogy, osobní portfolia nebo e-learningové weby. Většina šablon se cenově pohybuje kolem 50 $ za jednorázovou a nepřenositelnou licenci (pro jeden web s jednou url adresou). Můžete zde najít hodnocení uživatelů, popis funkcí ale taky diskuzi vývojářů s klienty.

WordPress.org

Na oficiálním uložišti wordpress.org najdete 90% šablon, které jsou k dispozici zdarma a můžete je instalovat přímo z rozhraní administrace webu (což může být pro začínající uživatele výhoda). Najdete zde informace o posledních aktualizacích, náhledy šablony a taky diskuzi s oficiální podporou šablony. WordPress šablony se zde dají také stáhnout ve formátu zip, které můžete následně instalovat nahráním souboru nebo přes FTP.

Další zdroje

Kvalitní WordPress šablony mají v mnoha případech své vlastní weby, na kterých autoři podrobně popisují funkce i design, případně ukazují tzv. Starter Template (přednastavené tematické šablony s několika základními stránkami a výplňovým obsahem).

Skvělým příkladem je např. šablona Kadence nebo GeneratePress. Obě pracují s obsahovým editorem Gutenberg, mají stabilní vývoj a kvalitně napsaný kód od zkušených vývojářů. Ceny se pohybují od 50 $ a obě mají k dispozici lifetime licenci společně s vlastními Gutenberg bloky.

Šablony a pagebuildery

Mnoho WordPress šablon, které jsou dnes k dispozici je přímo propojeno s tzv. page builderem, který rozšiřuje možnosti nastavení a obohacuje obsah webu. Bohužel je to častokrát na úkor rychlosti výsledného webu. Příkladem může být Elementor (právě na něj padá hodně silná kritika ohledně rychlosti načítání) nebo Cwicly.

Pokud se nejedná o integraci, může se jednat o stav, kdy je šablona přímo page builderem, to znamená, že nemusíte přemýšlet nad výběrem samostatné šablony, ale dostanete obsahový editor společně s frameworkem dohromady. Příkladem je např. Bricks nebo Divi.

Bricks

Bricks je šablona spojená s page builderem zaměřená na výkon při načítání. A konkrétně u této šablony/builderu jsou tato tvrzení podložená mnoha recenzemi a hodnoceními v komunitách tvůrců webů. Tohle spojení má výhodu v tom, že není třeba hledat samostatnou šablonu a vše máte vyladěné a v jednom balíčku.

Tato šablona láká na minimalistický kód s velkou nabídkou funkcí, používající moderní technologie, jako je flexbox (což je její velkou výhodou oproti konkurenci). Bohužel nenabízí verzi zdarma, kterou by si nováček mohl takříkajíc osahat a také sází na silnou finanční politiku. Cena lifetime licence činí v závislosti na kurzu přibližně 4800 Kč.

Podrobnosti o šabloně/builderu Bricks Roadmap

Cwicly

Cwicly je první, plnohodnotný page builder ve formě pluginu a samostatné šablony, který plně pracuje na principu Gutenberg bloků. To mu zajišťuje velice kvalitní výstup kódu a skoro neuvěřitelnou rychlost načítání webu. Největší nevýhodou, i když relativní, je nutnost znát principy moderních technologií, jako je flexbox nebo sccs. Builder z těchto důvodů tedy není příliš vhodný pro začínající tvůrce webů.

Březen 2024: autoři ukončili vývoj page builderu Cwicly

Divi

Divi je stálicí mezi šablonami s vestavěným pagebuilderem. její kód je však poněkud starší a zapříčiňuje pomalé načítání.
Divi je stálicí mezi šablonami s vestavěným pagebuilderem. její kód je však poněkud starší a zapříčiňuje pomalé načítání.

Divi je velmi populární a používaná šablona/builder s dlouhodobým vývojem od společnosti Elegant Themes. Má rozsáhlou sbírku obsahových elementů a možnost vytvářet šablony stránek v Theme Builderu. Její velkou nevýhodou je rychlost načítání webu a zastaralý vývoj kódu, který se vývojáři zavázali napravit ve verzi Divi 5.0, která je v době psaní tohoto příspěvku (listopad 2023) v neveřejné beta verzi.

Podrobnosti o šabloně/builderu Divi Divi Layouts & Layout Packs

Elementor

Elementor je jako jediný z uvedených builderů samostatný plugin, který nabízí verzi zdarma. Ve verzi Pro je plně kompatibilní s pluginem Woocommerce pro vytvoření základního e-shopu a stejně jako Divi obsahuje funkce pro úpravu záhlaví, zápatí, šablon stránek archivů, kategorií produktů, chybovou stránku 404 atd. Jeho velkou nevýhodou je robustní výstupní kód a spousta experimentálních funkcí, které jsou stále ve vývoji.

Podrobnosti o pluginu Elementor Website Kits

Funkce FSE

Funkce FSE, nebo-li Full Site Editing je spojena s obsahovým editorem Gutenberg a v redakčním systému WordPress je uvedena od verze 5.0. Je také spojena se základními WordPress šablonami, jako je Twenty-Twenty-Four. V komerčně zaměřených šablonách tuto funkci většinou nenajdeme.

Účelem funkce FSE je usnadnit uživatelům CMS WordPress editaci šablon jednotlivých stránek webu, jako jsou archivy, stránky vyhledávání na webu, chybová stránka 404 nebo kategorie produktů pomocí editoru Gutenberg bez nutnosti instalovat externí pluginy.

Child Theme

Child Theme, hezky česky přeloženo, dětské téma, slouží k pohodlnější práci s úpravami šablony, především ohledně vkládání specifických kódů pro daný web, potažmo šablonu. Pokud bychom vkládali kódy přímo do souborů šablony, došlo by při aktualizaci šablony ke smazání těchto úprav, což je nežádoucí.

Samotná Child Theme bez kódů nijak vzhled ani funkce neupravuje a nemá ani žádné možnosti nastavení. Proto dává smysl instalovat ji až poté, co potřebujete do šablony vkládat kódové úpravy.

Instalace Child Theme je stejná, jako klasická instalace WordPress šablony, kterou popisuji níže. Je možné využít také generátory Child Theme, ať už formou on-line služby, která vytvoří instalační .zip soubor, nebo generátory ve formě pluginů.

Instalace WordPress šablony

Instalace šablony není nic složitého. Zvládne to i méně pokročilý uživatel, který se orientuje v prostředí administrace webu a umí pracovat s komprimovanými soubory .zip. K dispozici jsou dva postupy s tím, že instalace z administrace je snazší a rychlejší, instalace přes protokol FTP vyžaduje jeho znalost a je určena zkušenějším uživatelům.

Z administrace

Aby jste mohli nainstalovat plugin do redakčního systému WordPress, musíte se s pomocí jména a hesla, které jste obdrželi při instalaci, přihlásit do administrace webu. Účet, s pomocí jehož se přihlašujete musí mít práva administrátora.

Po přihlášení přejděte v levém hlavním panelu na položku Vzhled a odkaz Šablony. Zde máte dvě možnosti. Instalovat WordPress šablonu zdarma z uložiště wordpress.org, nebo nahrát instalační soubor zip, který jste obdrželi při zakoupení WordPress šablony.

  • Klikněte na tlačítko Instalovat šablonu v levé horní části obrazovky. Tím přejdete na instalační obrazovku. V pravém horním rohu zadejte do vyhledávacího pole název šablony a vyčkejte na její vyhledání.
  • Pokud se vám v seznamu šablon zobrazila šablona, kterou jste hledali, klikněte na tlačítko Instalovat. WordPress automaticky stáhne instalační zip soubor a spustí instalační scripty šablony.
  • Po instalaci šablony je ještě nutné šablonu aktivovat, aby jste ji mohli používat na svém webu. Následně můžete vzhled webu upravovat podle možností nastavení dané šablony.
  • Pokud jste si šablonu koupily a máte k dispozici instalační zip soubor, na stránce s šablonami klikněte v levém horním rohu na tlačítko instalovat šablonu, následně na Vybrat soubor a vyberte instalační zip soubor z vašeho zařízení a nainstalujte šablonu.

Přes FTP

Druhou možností, jak doredakčního systému WordPress nainstalovat šablonu je přes protokol FTP a ještě lépe přes jeho zabezpečenou variantu SFTP. Postup je následující:

  • Spusťte si program pro obsluhu protokolu FTP (např. program FileZilla) a s pomocí Správce míst nebo přihlašovacích údajů, které jste obdrželi při zakoupení hostingu, se přihlaste k FTP vašeho hostingu.
  • V adresářové struktuře si najděte složku wp-content a v ní složku themes. Sem nahrajte rozbalený soubor zip a ponechte adresářovou strukturu tak, jak je.
  • Následně musíte v administraci ještě šablonu aktivovat tak, jako by jste instalovali šablonu z administrace.

Tip na čtení: FTP je jedním ze základních protokolů, které by měl znát každý správce WordPress webu. Pokud jej ještě neumíte používat, přečtěte si příspěvek s názvem FTP: jeden z hlavních pilířů správce WordPress webu

Odstranění/smazání WordPress šablony

Odstranění WordPress šablony z administrace je jednoduché. Stačí přejít v hlavním levém menu na položku Vzhled > Šablony. Na stránce se vám zobrazí seznam nainstalovaných šablon. Dřív, než se rozhodnete šablonu smazat, je důležité, aby jste si promysleli, jakou šablonou tou aktuální chcete nahradit. Bez tohoto kroku nebude možné šablonu smazat, protože jedna šablona musí být vždy aktivní.

Nainstalujte si tedy WordPress šablonu podle návodu výše a aktivujte ji. Následně přejděte na detail šablony, kterou chcete smazat a na spodní části obrazovky klikněte na červené tlačítko Smazat. Pozor, tento stav je nevratný.

Uvědomte si ale, že prohození dvou šablon může znamenat mnoho komplikací pro váš web. Každá šablona má různé nastavení a způsob prezentace obsahu, proto je potřeba před prohozením tyto stavy překontrolovat, nejlépe mimo ostrý web, třeba na lokální instalaci WordPressu.

Jak tedy postupovat při výběru?

Při výběru správné WordPress šablony se zaměřte na účel budoucího webu a na čtyři důležité faktory, které jsem v příspěvku poznamenal. To znamená – kvalita kódu, aktualizace, responzivita a hodnocení uživatelů. Pokud tyto čtyři faktory sedí k účelu vašeho webu, našli jste vhodnou šablonu, která nebude mít ani do budoucna negativní vliv na rychlost a rozšiřování vašeho webu.

Nelze tedy přesně určit jednu jedinou šablonu, která by byla tou nejlepší a nejvhodnější pro všechny typy webů. Existuje však několik šablon/builderů, které se tomuto ideálu přibližují, jako je Kadence Pro nebo GeneratePress Premium. A pokud preferujete WordPress šablonu spojenou s page builderem pro snazší a přesnější editaci bez znalosti kódu, pak doporučuji Cwicly nebo Bricks.

Mohlo by vás zajímat