Pokud vlastníte nebo spravujete WordPress web, budete pravděpodobně potřebovat nástroj na zálohování webu (ať už jen databáze nebo i souborů na FTP). V opačném případě byste mohli v případě technické nouze ztratit část nebo dokonce celý web. Zálohování vašeho webu se mělo stát součástí vaší bezpečnostní strategie v rámci servisu webu.

Náhledový obrázek příspěvku 5 WordPress pluginů pro snadnou migraci a zálohování webu

V tomto příspěvku si ukážeme, proč je důležité dělat pravidelné zálohy webu a jaké spolehlivé řešení jsou k dispozici. Tak s chutí do toho.

Proč provádět zálohování webu?

Pravidelné vytváření záloh vám dává jistotu a klid, že při technické chybě nebo při selhání lidského faktoru máte možnost vrátit se zpět k předchozí verzi webu bez toho, aniž byste museli dlouho čekat na zásah programátora nebo jiného specialisty. Častokrát opravdu stačí jen pár kliknutí.

 • Nezávislost: pokud budete mít k dispozici zálohy umístěné ve svých on-line uložištích a případně ve svých začízeních, nejste závislí na infrastruktuře a dostupnosti hostingu, který může mít výpadek, může být napaden DDoS útokem atd.
 • Rychlí obnova v případě technické chyby: Pokud dojde k selhání serveru, chybné aktualizaci nebo jinému problému, můžete pomocí záloh rychle obnovit svůj web bez ztráty dat.
 • Bezpečnostní opatření: Pravidelné zálohy jsou součástí dobrého zabezpečení. Pokud dojde k útoku hackerů, můžete odstranit infikované soubory a obnovit čistou verzi webu z nedávné zálohy.
 • Zpětná kompatibilita: Aktualizace WordPressu, šablony a pluginů mohou někdy způsobit nekompatibilitu nebo nefunkčnost celého webu. Zálohy vám umožňují vrátit se k předchozí stabilní verzi, pokud se vyskytnou problémy.
 • Ušetří vám stres: Vědomí, že máte aktuální zálohy, vám poskytuje pocit jistoty a klidu, protože víte, že máte ochranu před nečekanými událostmi.

Jaké jsou možnosti zálohování WordPress webu?

V případě zálohování WordPress webů máme k dispozici dvě nejčastěji používaná řešení: zálohování po vlastní ose s pomocí pluginu a zálohování, které je v určitých intervalech automatické a na straně hostingu v rámci placených služeb. Tu druhou variantu můžete ovlivnit již při objednávce hostingu. Tu první si ukážeme níže.

Duplicator

miroslavbartik.cz - Tvořím výdělečné a udržitelné WordPress weby - 5 WordPress pluginů pro snadnou migraci a zálohování webu

Tento plugin je jedním z nejpopulárnějších nástrojů pro migraci a zálohování WordPress webů. Umožňuje vytvářet zálohy celých webů i jednotlivých částí a umožňuje snadný přenos webu z jednoho serveru na druhý s pomocí odkazu na instalační soubor ve formátu zip nebo s pomocí instalačního scriptu, u kterého není zapotřebí mít nainstalovaný na druhém hostingu WordPress.

5 klíčových vlastností:

 • kompletní / databázová / selektivní / přírůstková záloha nebo migrace webu
 • nastavení frekvence zálohování na základě nastavení dne a hodiny
 • propojení s on-line službami pro ukládání záloh mimo hosting
 • možnost nastavení hesla u záloh se standardem AES-256 encryption
 • jednoduchý průvodce tvorbou zálohy

Cena licence: od 50$ do 300$ (cena se odvíjí od počtu webů, na kterých chcete plugin používat)

Verze zdarma: ano / stáhnout Duplicator

UpdraftPlus

miroslavbartik.cz - Tvořím výdělečné a udržitelné WordPress weby - 5 WordPress pluginů pro snadnou migraci a zálohování webu

Plugin UpdraftPlus si můžete nainstalovat přímo z administrace svého webu, stejně jako předchozí pluginy. Dřív, než jej budete používat, doporučuji jej s pomocí snadné autorizace propojit s Google Diskem a pak následně vytvořit ať už kompletní zálohu, nebo zálohu databáze. Autoři pluginu mají v portfóliu také populární plugin WPOptimize, který pomáhá s optimalizací rychlosti načítání webu.

5 klíčových vlastností:

 • automatické zálohy před tím, než se provede aktualizace jádra, šablony nebo pluginů
 • služba UpdraftPlus Vault, kde získáte 1Gb zdarma pro zálohu menšího webu
 • e-mailové upozornění pro případ, že záloha selže (není kompletní, archiv je poškozený atd.)
 • napojení na cloud nebo ftp uložiště s možností uploadu vytvořené zálohy
 • archiv zálohy lze zabezpečit heslem a anonymizovat (smazat informace o tom, kdo zálohu vytvořil, o jaký web se jedná atd.)

Cena licence: 85$ ročně

Verze zdarma: ano / stáhnout UpdraftPlus

All-in-One WP Migration

miroslavbartik.cz - Tvořím výdělečné a udržitelné WordPress weby - 5 WordPress pluginů pro snadnou migraci a zálohování webu

AiO WP Migration ve své free verzi nabízí migraci malých a jednoduchých webů o velikosti 500 Mg. Pak je zapotřebí investovat do doplňku, který omezení odstraní. Pro export/import webů je používán open-source formát s koncovkou .wpress. Stejně jako u jiných pluginů, i zde je možné plugin propojit s on-line uložiti, jako je OneDrive nebo Mega.

5 klíčových vlastností:

 • základní plugin zdarma (velmi omezeno na funkcích), další funkce přes oficiální placená rozšíření.
 • pro export / import webů nepoužívá formát zip nebo .rar, ale .wpress.
 • propojení s cloud službami je možné pouze s placenými doplňky
 • zálohu webu můžete plánovat na základě data a času
 • zálohu lze přímo exportovat na ftp uloziště

Cena licence: základ zdarma, doplňky od 35$ až po 99$

Verze zdarma: ano / stáhnou AiO WP Migration

SolidBackups (dříve BackupBuddy)

miroslavbartik.cz - Tvořím výdělečné a udržitelné WordPress weby - 5 WordPress pluginů pro snadnou migraci a zálohování webu

S automatickým plánovačem záloh v tomto pluginu můžete zálohovat jak samostatnou databázi, tak jednotlivé složky na FTP případně pokud potřebujete i celý web. Celý proces můžete jak automatizovat, tak dělat ručně v případě nutnosti. Po ověření integrity zálohy vám poté plugin pošle upozornění na zvolený e-mail. Dříve se plugin jmenoval BackupBuddy, nicméně po re-brendingu celé značky dostal podtitulek Solid (společně s dalšími pluginy bývalé společnosti iTheme)

5 klíčových vlastností:

 • zabezpečení archivu zálohy proti neoprávněnému použití
 • cloud uložitě o velikost 1GB zdarma
 • spouštění záloh dle potřeby – i jednou za hodinu
 • obnova jednotlivých souborů a složek nebo celého webu
 • napojení na externí uložiště nebo FTP servery

Cena Licence: 99 $ ročně/web až 499$ ročně/50 webů a více

Verze zdarma: jako jediný nemá verzi zdarma

WPvivid Backup and Migration

miroslavbartik.cz - Tvořím výdělečné a udržitelné WordPress weby - 5 WordPress pluginů pro snadnou migraci a zálohování webu

Zálohovací plugin určený spíše pokročilejším uživatelům, kteří chtějí mít pod kontrolou celý systém zálohování včetně všech možných kombinací a podmínek. Plugin sice má český překlad, ale je pouze strojový a neúplný, proto by se mohlo stát, že se začátečníci v obrazovkách jeho nastavení ztratí. V jeho funkcích najdete také tzv. staging pro pohodlné a bezpečné zavádění nových funkcí na web.

5 klíčových vlastností

 • rozšíření pro systém správy webů – MainWP
 • technika white labeling
 • nastavení oprávnění uživatelských rolí
 • mnoho nastavení ohledně zálohování (kdy, jak, za jakých podmínek, vynechání určitých souborů, přírůstkové zálohování atd.)
 • neomezená optimalizace obrázků a doplňkové pluginy v ceně

Cena licence: od 40$ (roční licence na dva weby) až po 300$ (lifetime licence)

Verze zdarma: ano / stáhnout WPvivid

Tip na čtení: potřebujete poradit s výběrem nebo instalací WordPress pluginů? Nevíte si rady, jak na to? Přečtete si předchozí příspěvek s názvem Jak vybrat a nainstalovat WordPress plugin.

Pár slov na závěr

Ať už pro svůj web vyberete kterýkoliv ze zmíněných zálohovacích pluginů, je důležité pozorně si projít jejich možnosti nastavení a věnovat pozornost především tomu co se zálohuje, jak často a kam se daná záloha ukládá. Důležitým faktorem je také snadná dostupnost a rychlost obnovy ze zálohy.

V mém pojetí zálohování nebo migrace WordPress webu však vyhrává prvně zmíněný plugin v placené verzi – Duplicator Pro. Migroval jsem s ním jak své vlastní weby, tak weby klientů a jsem naprosto spokojený už mnoho let. Zkuste jej podrobněji prozkoumat, třeba sedne i vám do vašeho způsobu práce a finančního rozpočtu.

Pokud vám článek pomohl nebo víte o někom, komu by se mohl líbit, budu rád za sdílení jeho směrem. A pokud nechcete, aby vám unikl další příspěvek, přihlašte se k newsletteru. Je to zdarma, bez reklam a s možností kdykoliv se odhlásit.